Okna eksploratora, aplikacji i okna dialogowe

Okno jest elementem interfejsu Windows związanym z otwartym folderem, uruchomionym programem czy np. komunikatem systemowym. Okna Windows 7 możemy podzielić na trzy grupy: okna eksploratora (folderu), okna aplikacji i okna dialogowe.

Okna eksploratora

Jak już wiesz, folder to kontener ułatwiający organizowanie plików i programów w komputerze, co więcej – foldery mogą zawierać inne foldery (zwane też podfolderami). Kiedy np. chcesz uzyskać dostęp do zasobów komputera, umożliwi ci to folder Komputer, kiedy chcesz uruchomić któryś z programów grupy Akcesoria w menu Start, otwierasz folder tej grupy. Podobnie jest, gdy chcesz np. przejrzeć zawartość dysku swojego komputera otwierasz  jego folder itd. Foldery otwierane są w oknach wspomnianego eksploratora. Zawartość tych okien dla różnych folderów jest różna, jednak mają one kilka typowych elementów, pasek adresu – znajduje się zawsze u góry okna. Jego zadaniem jest wyświetlanie bieżącej lokalizacji folderu. Klikając rozmaite lokalizacje w pasku adresu, można przechodzić do nich bezpośrednio. Za pomocą charakterystycznych przycisków Wstecz i Dalej BO tego paska można się przemieszczać w strukturze folderów; pole wyszukiwania – w miarę wpisywania tekstu do tego pola, zawartość folderu jest automatycznie filtrowana i pokazywane są wyłącznie pliki (programy), których nazwa jest zgodna z wpisaną frazą; przyciski: Minimalizuj, Maksymalizuj i Przywrócenie w dół, Zamknij w prawym górnym rogu okna umożliwiają odpowiednio: minimalizowanie okna, jego powiększanie na cały ekran (przełączanie do trybu Przywrócenie w dół) i zamykanie okna, pasek narzędzi, na którym umieszczone zostały w formie przycisków często używane polecenia folderów; przycisk Uzyskaj pomoc uruchamia system pomocy folderów; okienko nawigacji umożliwia dostęp do typowych bibliotek użytkownika, takich jak Dokumenty czy Obrazy. Umożliwia także dostęp do znajdujących się w systemie napędów (grupa Komputer) oraz zasobów udostępnionych w sieci lokalnej (domowej) – odnośnik Sieć oraz Grupa domowa’, paski przewijania: poziomy i pionowy umożliwiają przewijanie zawartości okna w kierunku poziomym i pionowym; okienko szczegółów wyświetla informacje o folderze.

Witam, mam na imię Piotr i witam na moim blogu. Treści tu zamieszczane będą opierzone w tematykę techniki. Wiedza teoretyczna, jak i praktyczna będą tu ogólnodostępne. Zapraszam Cię do lektury.
error: Content is protected !!