Tworzenie korespondencji seryjnej, wykorzystującej zewnętrzne źródło danych

Wyobraź sobie, że chcesz wysłać opracowany wcześniej w edytorze cennik do swoich klientów, których adresy przechowujesz w pliku arkusza Excel. Do stworzonego firmowego dokumentu, który ma wklejone łącze do aktualnych cen w arkuszu kalkulacyjnym, możesz wprowadzić imiona, nazwiska i adresy klientów. W tym celu ustaw w dokumencie kursor w miejscu, w którym mają pojawić się nazwiska, np. nad nagłówkiem „Cennik części komputerowych”. Następnie wybierz kartę Korespondencja, przycisk Rozpocznij koresp. ser. i pozycję Listy. Następnym krokiem będzie pobranie danych z bazy klientów. Aby to zrobić, kliknij przycisk Wybierz adresatów i pozycję Użyj istniejącej listy… – wskaż teraz plik arkusza kalkulacyjnego (rozszerzenie xls, xlsx) z adresami klientów. Kolejnym krokiem będzie wstawienie pól do dokumentu za pomocą przycisku Wstaw pola koresp. ser., np. imię i nazwisko, adres i tym podobne informacje, które znajdują się w tabeli arkusza Excel. Ostatnią czynnością będzie scalenie dokumentu za pomocą przycisku Zakończ i scal, czyli utworzenie listów zawierających wcześniej zredagowany tekst i dane adresatów. Listów będzie tyle, ile nazwisk jest zapisanych w bazie, chyba że ograniczysz liczbę rekordów do scalenia. Po tych czynnościach możesz przystąpić do drukowania listów lub wysłania ich pocztą elektroniczną.
W podobny sposób możesz pobrać i scalić dane do korespondencji z bazy danych Access. Tym razem jednak będziesz poszukiwać pliku z rozszerzeniem mdb, accdb.

Witam, mam na imię Piotr i witam na moim blogu. Treści tu zamieszczane będą opierzone w tematykę techniki. Wiedza teoretyczna, jak i praktyczna będą tu ogólnodostępne. Zapraszam Cię do lektury.
error: Content is protected !!